Jury KONKURSU

Profesor Ryszard Handke , absolwent klasy dyrygentury profesora Stefana Stuligrosza Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu. Od roku 1981 do chwili obecnej dyrygent Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Założyciel i dyrygent kameralnego chóru „Remedium”, działającego od 1998 roku przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie. W latach 1983 – 1986 kierownik muzyczny Teatru Współczesnego, a także stały współpracownik Teatru Lalek „Pleciuga”, oraz Teatru Polskiego w Szczecinie. Od 1986 do 1995 roku chórmistrz i dyrygent szczecińskiej Opery i Operetki. Od 1986 roku do 2010 roku  pracownik naukowy Szczecińskiej Filii Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, oraz od 2002 do 2012 roku Akademii Muzycznej im.F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1999 roku wykładowca Ogólnopolskiego Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego. W latach 1996 – 2002 kierownik Szczecińskiej Filii, a od 2002 do 2005 roku prorektor Akademii Muzycznej w Poznaniu d/s Filii w Szczecinie. Od 2010  do 2016 r. rektor nowo powstałej uczelni artystycznej – Akademii Sztuki w Szczecinie.   Członek Rady Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, oraz Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie.

Od 1997 do 2012 roku członek Prezydenckiej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Szczecina.

Pofesor zwyczajny, chórmistrz, dyrygent, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1999- 2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Dyrygentury Chóralnej. W latach 2005-2012 piastował funkcję prorektora ds. artystycznych i studenckich. Kierownik katedry dyrygentury chóralnej /2005-2008, 2012-2016/.Od roku 2016 dyrektor Instytutu  Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej.  Jest wykładowcą  na Podyplomowych  Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Od 1992 kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Z zespołem odbył liczne tournees koncertowe w kraju i zagranicą występując  w : Albanii, Austrii, Chorwacji, Czechach, Francji, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Macedonii, Niemczech, Słowenii, Szwecji, Ukrainie, Włoszech a także USA, Korei Południowej, Chinach, Argentynie i Ekwadorze.Laureat licznych czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych, w tym Grand Prix: -Festiwalu im. F. Schuberta w Wiedniu/Austria/,   Festiwalu Chórów Akademickich w Pardubicach /Czechy/, Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Wilnie., /Litwa/, Międzynarodowym  Festiwalu Chóralnym w Ohrid /Macedonia/,  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie /Polska/, Międzynarodowego Festiwalu Canco Mediterania-Katalonia /Hiszpania/, Konkursu Chóralnego Silver Bels w Daugavpils/Łotwa/.: indywidualnych nagród dyrygenckich / Polska,  Korea , Czechy /, laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury  „ Splendor Gedanensis”, nagród państwowych.

Zapraszany do prac Jury krajowych i zagranicznych festiwali i konkursów chóralnych /Grecja, Litwa, Macedonia, Rumunia, Słowacja, Włochy /. Od 2007 roku dyrektor artystyczny i przewodniczący Jury Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat”.

Dyrygent, chórmistrz, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie (1982). Pracownik naukowy na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 1999 r. (w wieku 42 lat!) otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2012 r. - dziekan Wydziału Sztuki. Od 1982 roku prowadzi chóry zdobywając najwyższe nagrody na krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych. Prowadził setki koncertów w Polsce, Europie (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Litwa, Białoruś, Bułgaria, Francja, Węgry, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja), a także w Meksyku, USA i dwukrotnie w Argentynie. Jego dokonania obejmują liczne premiery utworów, a także 13 płyt wydanych z muzyką polską i zagraniczną. Jest członkiem rad artystycznych i jury konkursów chóralnych i festiwali krajowych i międzynarodowych. Był dyrektorem artystycznym międzynarodowych warsztatów chóralnych Eurochor 2001, dyrektorem artystycznym Polsko-Niemieckiej Akademii Chóralnej w Terra Pax. Od 2008 roku jest członkiem International Choir Olympic Council, a także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (Polska).  Od 2009 roku dyrygent chóru CANTORES VARMIENSES w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami za działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną.